۰۳ ذی الحجه ۱۴۳۹-چهارشنبه 24 مرداد 1397-
پیشگفتار

بدون تردید ازدواج بزرگترین و مهم‌ترین حادثۀ زندگی هر انسان است، که موفقیت یا شکست در آن، برای هریک از زوجین سرنوشت ساز خواهد بود. بنابراین بر هر دختر و پسری لازم است که قبل از ازدواج در مورد انتخاب همسر اطلاعات کافی بدست آورند، سپس اقدام نمایند. امّا متأسفانه اکثر پسران و دختران، بدون تجربه و کسب اطلاعات لازم، به چنین امر بسیار مهم و سرنوشت‌سازی اقدام می‌نمایند؛ در حالی که نه از شرایط و صفات نیک یک همسر خوب آگاهی دارند نه راه کشف آن را می‌دانند. نه از نقاط ضعف و صفات بد همسر خبر دارند نه راه کشف و اجتناب از آنها را می‌دانند. چه بسا صفتی را از شرایط بسیار مهم و ضروری می‌پندارند و برای نیل به آن جدیت می‌نمایند، در حالی که آن صفت اصلاً از مزایای ضروری یک همسر نیست، یا اهمیت چندانی ندارد و چه بسا امر بسیار مهمی که باید جزء شرایط قرار گیرد ولی در اثر غفلت، آن را از شرایط و مزایا محسوب نمی‌دارند. هنگامی خبردار می‌شوند که کار از کار گذشته و چاره‌ای ندارند و در اثر آن، اختلافات و کشمکش‌ها و ناسازگاری‌ها و بهانه‌جویی‌ها شروع می‌شود، و سر انجام یا به طلاق منجر خواهد شد یا ناچارند دندان به جگر بگذارند و تا آخر عمر با تلخی و رنج و اندوه به زندگی ادامه دهند. در صورتی که اگر آگاهانه عمل می‌کردند کمتر با شکست و تلخ کامی مواجه می‌شدند.

به علاوه بسیاری از اختلافات خانوادگی و حتی طلاق‌ها از حوادث مراسم نامزدی و تعیین مهر و عقد و عروسی و رفتار پسر و دختر، در دوران قبل از عروسی نشات می‌گیرد، و چه بسا کدورت‌هایی در این زمان به وجود می‌آید که آثار سوء آنها تا پایان عمر باقی خواهد ماند و چه بسا که به طلاق و جدایی منجر خواهد شد، در صورتی که اگر دختر و پسر از اطلاعات لازم برخوردار بودند به چنین سرنوشتی گرفتار نمی‌شدند.

بنابراین انتخاب همسر کار مهم و سرنوشت‌سازی است که نیاز به اطلاعات کافی دارد و  نمی‌توان و نباید آن را سهل و آسان پنداشت و دربارۀ آن غفلت ورزید.  

 

 

تعداد بازدید:1686
نام
آدرس ایمیل
متن
کد امنیتی