۰۳ ذی الحجه ۱۴۳۹-چهارشنبه 24 مرداد 1397-
سن ازدواج

طبیعت و آفرینش ویژۀ انسان، سن ازدواج را تعیین کرده و آن، هنگام بلوغ است. چون پسر در شانزده‌سالگی و دختر در ده‌سالگی به بلوغ می‌رسند، شرعاً می‌توانند ازدواج کنند. ولی بهتر است ازدواج را تا 17 یا 18 سالگی در پسر و 14 یا 15 سالگی در دختر به تأخیر بیندازند، زیرا پسر و دختر در اوایل بلوغ رشد و تعقل کافی ندارند، و برای انجام مسؤلیت‌های خانوادگی آماده نیستند و ازدواج در این سنین ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد. به علاوه، در دو یا سه سال اوّل بلوغ، غریزۀ جنسی کاملاً بیدار نشده و چندان فشاری به نوجوان وارد نمی‌سازد و تحمل آن، چندان برایش دشوار نخواهد بود. بنابراین می‌توان گفت: مناسب‌ترین سنین ازدواج در پسران 17 یا 18 سالگی و برای دختران 14 یا 15 سالگی است. تأخیر ازدواج از سنین مذکور صلاح نیست و ممکن است عوارض سوء جسمانی یا روانی و اجتماعی را به همراه داشته باشد، در این سنین، غریزۀ جنسی کاملاً بیدار شده، با تمام قدرت تحریک می‌شود و جوان را تحت فشار قرار می‌دهد. و جز ارضای مشروع چاره‌ای نیست. نیاز جنسی، مانند نیاز به آب و غذاست. مگر به یک انسان گرسنه یا تشنه می‌توان گفت: از خوردن آب و غذا خودداری کن؟ مگر کار دیگری حتی ورزش و تفریح و بازی می‌تواند انسان گرسنه و تشنه را از فکر غذا و آب منصرف سازد؟ نیاز جنسی هم مانند گرسنگی و تشنگی، بلکه به مراتب شدیدتر و نیرومندتر می‌باشد. اگر از طریق مشروع ارضا نشد ممکن است جوان را به انحراف و گناه بکشد و مهار کردن آن بسیار دشوار است. از عواقب سوء دنیوی و اخروی انحرافات جنسی نباید غفلت کرد. بر فرض این که جوان توانست با نیروی ایمان و عفت و حیا غریزۀ جنسی را مهار کند و دامن خود را به گناه آلوده نسازد، اما با عواقب سوء روانی و جسمانی آن باید چه کرد؟ بنابراین، در سنین معین جز ازدواج چاره‌ای نیست، و باید هرچه زودتر ازدواج کرد.

تذکر این نکته را لازم می‌دانیم که آنچه دربارۀ سن ازدواج گفته شد حکم کلی و نسبی است. واقع مطلب این است که زمان بلوغ و بیدار شدن کامل نیروی جنسی در افراد یکسان نیست، بلکه افراد در این جهت متفاوت‌اند. این تفاوت‌ها می‌تواند معلول ویژگی‌های جسمی یا آب و هوای منطقه زندگی، یا کیفیت شرکت بانوان در اجتماع، یا رفتار پدر و مادر و مقدار تحفظ آنها در امور جنسی باشد. بنابراین مناسب‌ترین زمان برای ازدواج هنگامی است که غریزۀ جنسی در پسر و دختر بیدار می‌شود و آن‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد. پسر و دختر در چنین زمانی باید خجالت را کنار بگذارند و خواسته و فشار روانی خود را با پدر و مادر در میان بگذارند و تقاضای ازدواج کنند. پدر و مادر نیز وظیفه دارند به یاری فرزندشان بشتابند و به وسیلۀ ازدواج، جوانان خود را از عوارض سوء انحرافات جنسی مصون سازند.

امام رضا ـ علیه السلام ـ فرمود:«جبرئیل بر پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ نازل شد و گفت: پروردگارت سلام می‌رساند و می‌گوید: دختران باکره همانند میوۀ درختان هستند، وقتی میوه رسید جز چیدن آن چاره‌ای نیست، اگر به موقع چیده نشد به وسیلۀ آفتاب و باد فاسد می‌گردد. دختران نیز وقتی به سنین ازدواج رسیدند باید ازدواج کنند و گرنه ممکن است به فساد کشیده شوند. رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ مردم را به مسجد دعوت کرد و برفراز منبر، دستور خدا را به آنان ابلاغ نمود»(میزان الحکمه، ج 2، ص 1181).

 

تعداد بازدید:10257
نام
آدرس ایمیل
متن
کد امنیتی

امیر رضا
به نظرم بهترین سن واسه ازدواج 21 و 22 سالگیه هرچی از این سن بیشتر بشه حساس تر میشیم ولی اگه زود تر هم بشه عیب نباید داشته باشه چون دچار خود ارضایی میشن خوب نیاز جنسی دارن دیگه پس سن ازدواج رو باید 19 20 21 باشه
مدیر سایت
سلام. ضمن قبولی طاعات. لطفا به سایت ولایت نت مراجعه کنید که همکاران جواب صحیح دینی علمی به شما می دهند.
http://www.welayatnet.com/fa/moshaver
Amir
سلام و عرض خسته نباشید،من هفده سالمه واز نظر مالی هیچ مشکلی ندارم وطلبه هستم،شاغلم ودرامد خوبی هم دارم،ولی خانواده من زیاد موافق ازدواج در این سن نیستند،ایا میتونم نظر اونا رو عوض کنم لطفا راهنمایی کنید،متشکرم
سالار
درود،
من پسری ۲۸ساله هستم،خدمت رفتم،تحصیلم تمام شده،کار و وضع مالی خوبی هم دارم،ولی زمانی انگیزه زیادی برای ازدواج داشتم که پدر و مادر خویشاوندان ،انگیزه رو از بین بردن،حالا من انگیزه ایی برای ازدواج یعنی هیجان یا ارزو درونم نیست وقتی دیگران میپرسند،در جواب حس درونیمو میگم با تعجب نگاه میکنن ،خانوادمم انگار نه انگار خلاصه نصف عمر تنها بدون شریک گذشت،همه سختی ها تکی کشیدم،فکر اینکه کسی بخواد بیاد و خودشو شریک همه اون سختی ها بدونه مسخرس،ولی میتونه شریک حاصل سختی ها بدونه خودشه خلاصه عمر سوال نداشتم فقط یکم دردو دل کردم تو سایت دنبال چیزی که دوبار باعث روشن شدن هیجان و علاقم بشه پیدا نکردم (جسارت نباشه منظورم بی محتوا بودن نیست،منظورم از قبل دونستن اینها بود)
همه در پناه حق،
امیدوارم هرگز فراموش نکنم بنده هستم،زیباس حتی برای برخواستن نام خدا را تلاوت کردن
خیر پیش
مدیر سایت
سلام خانم لیلا به این آدرس مراجعه فرمایید.
باسلام و تشکر از اینکه به ما اعتماد دارید.
لطفا سوال خود را در سایت moshaver41.ir یا در سایت http://www.jonbeshnet.ir مطرح کنید ،مشاورین و کارشناسان خبره پاسخگو هستند.
موفق باشید
لیلا
من دختری 15ساله هستم که پسرخاله ام به خاستگاری ام آمده ومن قبول کرده ام ونسبت بهم علاقه شدیدی داریم قراره یک سالی نامزدباشیم وبعدعقدولی مادرم مخالف است وپدرم نظری نداردمیخواهم کمکم کنید؟
مدیر سایت
باسلام و تشکر از اینکه به ما اعتماد دارید.
لطفا سوال خود را در سایت moshaver41.ir یا در سایت http://www.jonbeshnet.ir مطرح کنید ،مشاورین و کارشناسان روانشناس حوزوی پاسخگو هستند.
موفق باشید
مانی0098
با سلام من 19 سالمه میخوام ازدواج کنم
خانوادم از ازدواحم ناراضی هستن
میگن زوده کار نداری پول نداری خدمت نرفتی کی به تو زن میده و ..........خیلی چیزهای دیگه
من یه دختری رو قبول کردم از خانوادم میخوام برام پا پیش بذارن ولی با تندی با من برخورد میکنن
به نظر شما چیکار کنم آیا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
امیر
با عرض سلام و خسته نباشید.من18سال دارم و تقریبا از نظر مالی شرایط ازدواج را دارم.تنها مشکل سربازی است که قصد رفتنش را هم ندارم.درسم هم تمام شده و در مغازه ای که پدرم برایم خریده مشغول به کار هستم.از نظر قد و هیکل بیشتر از سنم به نظر میرسم و به نظر خودم عقلم هم کامل تر است. میخواستم با دختری عقد کنم و تا سن 20 یا 21سالگی برای ازدواج صبر کنم.مادرم هم با این قضیه مشکلی ندارند و همان طور که گفتم تنها مشکل سربازی است.به نظر شما خانواده های دختر چقدر روی قضیه ی سربازی تمرکز دارند؟ایا من ازدواج کنم یا خیر؟باتشکر از سایت مفیدتان
مدیر سایت
باسلام و تشکر از اینکه به ما اعتماد دارید.
لطفا سوال خود را در سایت moshaver41.ir یا در سایت http://www.jonbeshnet.ir مطرح کنید ،مشاورین و کارشناسان خبره پاسخگو هستند.
موفق باشید
پسر
با سلام
من دانشجو هستم و 20 سال دارم
مسلما نیاز به ازدواج دارم ولی
شنیدم از شرایط ازدواج اخلاق و ایمانه که من توی اینا خیلی قوی نیستم
یک راهنمایی میخواستم ازتون که بتونم هم این شرایط رو به طور کامل کسب کنم هم خیلی زود ازدواج کنم.
مدیر سایت
باسلام
1- با توجه به اینکه خویشاوند و فامیل هستید از نظر ژنتیکی احتمال مشکلات در فرزندان آینده شما بسیار زیاد است و یقینا نیاز به مشاوره ژنتیک دارید.
2- شما هنوز 14 سال دارید و فرصت زیادی برای موقعیتهای جدیدی دارید، چه بسا موارد بهتر و مناسبتر سنی در سر راه شما باشد،پس بهتر است که به تحصیلات خود ادامه دهید و نیز هنرهای آشپزی،مهارتهای زندگی و روابط بین فردی،تربیت فرزند و...بیاموزید. وفقکم الله
بدون نام
من الان 14 سالمه و منو پسر عموی24 سالم به هم علاقه داریم و تنها مشکلمون هم سن من و اختلاف سنیمونه حالا به نظر شما من چیکار کنم؟
مدیر سایت
باسلام
بهترین کار تحصیل است با توجه به اینکه تمکن مالی دارید،در رشته دلخواهتان تحصیل کنید در کنار آن کتابهای مختلف و مفید اعتقادی بخوانید مخصوصا کتب شهید مطهری، ضمنا دروس فوق برنامه مثل زبان انگلیسی و ورزش هم مشغولیت مفیدی است.انشاالله در دانشگاه بهتر می توانید برای ازدواج تصمیم بگیرید.در پایان در تغذیه تان تجدید نظر کنید و سعی کنید غذاهای که گرم هستند و غریزه شهوت را زیاد می کنند کمتر بخورید.
مثل خرما، عسل، انجیر، مغزها، پیاز، تخم مرغ، زیتون، کنجد، سیر.
جهت کم کردن قوه شهوت: خوردن نان و سرکه، بلند نگه داشتن موهای زائد بدن، خوردن غذاهای که طبع سرد دارند.
وفقکم الله
محمد
سلام.من الان 17 سالمه.مشکل مالی هم ندارم.ولی از نظر خانواده هنوز خیلی خیلی زوده که ازدواج کنم یا حتی عقد کنم.من نمیدونم تا 25،26 سالگی چکار کنم.
علی
سلام واقعا درست و تحسین بر انگیز ممنون ..
در جواب اقا مهدی : خواستن توانستن است برادر اگه حرفه و مهارتی یاد داشه باشی خود کار میاد دنبالت.
مهدی
شما تو چه سالی زندگی میکنید؟؟؟؟؟

کو کار درامد؟؟؟؟؟

دلتون خوشه ها